Ermenistan’da Kentron TV, Türkiye’de 4 milyon Ermeni’nin yaşadığını öne sürdü.

Çözüm süreci üzerine hazırlanan ve Öcalan’ın 4 aşamalı planına dayandırılan analiz haberde, “Amerika Birleşik Devletleri’nin müttefiki” diye nitelenen Türkiye’nin süreç sonrasında bölgede “birleşik devletler”e dönüşeceği savunuldu. “Kürt lider Abdullah Öcalan yüzyıllık Türk-Kürt sorununu sona erdirecek gibi gözüken 4 aşamalı planını açıkladı” denilen haberde, planın Milliyet gazetesinde yayınlanmasıyla ortaya çıktığı belirtildi.

5 Aralık’ta yayınlanan haberde 29 Kasım’da İmralı’ya giden HDP heyetinin açıklamasına da atıfta bulunuldu; Öcalan’ın 4-5 ay içinde çözüme ulaşmanın mümkün olduğunu ifade ettiğine, bunu sağlayacak kararlılığın gösterilmemesi durumda Türkler ve Kürtler arasında yeniden büyük çatışmaların çıkacağı uyarısında bulunduğuna yer verildi.

Dört aşamalı plan

Türkiye’de “Öcalan’ın 4 aşamalı planı” olarak adlandırılan açıklamayı “tehdit” olarak niteleyen haber içeriği de şu ifadelerle duyurdu:

“1-Ankara Kürtlere karşı bütün suçlamaları affedecek ve tüm PKK’lılara af çıkartacak.

2-Kürtler dillerini öğrenme ve kültürlerini yaşatma hakkına sahip olacak

3-2015 Meclis seçimlerinde Parlamento’da bağımsız temsil olacak

4-Tarihte Türk ve Kürtlerin ilişkileri yeniden yazılmalı. Kürtler terörist olarak gösterilmemeli ve Türkiye sadece Türklerin anavatanı olmamalı çünkü Kürtlerin de otoriteye sahip olması ve ülke yönetiminde eşit hakkının olması gerekli”

2015 seçimlerine uzun zaman kalmadığı belirtilen habere göre, Türkiye, Öcalan’ın taleplerini kabul edecek gibi görünüyor: “Ama eğer bütün talepleri kabul edilirse “de facto” Kürt bölgesi “de jure” olarak Kürtlerin yönetimine geçecek. Türkiye’nin doğusundaki bu bölgeler aynı zamanda Batı Ermenistan topraklarıdır.”

“4 milyon Ermeni yaşıyor”

Kentron TV’de Nairi Hokhikyan imzalı haberde bölge hakkında da bilgi verildi, “Bugün 12 milyon Kürt, 3 milyon Türk ve Alevi-Zaza ve yaklaşık 4 milyon Ermeni yaşıyor” denildi.

Kentron TV’nin sahibi olan multimilyoner oligark Gagik Tsarukyan, hükümet koalisyonunda yer almasa da kendini “muhalefet” olarak tanımlamayan Ermenistan Parlamentosu’nun en büyük ikinci partisi olan “Müreffeh Ermenistan”ın da lideri.

Anadolu’da Ermeni sayısı Kentron TV’nin haberinden önce, “Müslümanlaştırılmış Ermeniler” konferansında gündeme gelmiş, öğretim üyesi Ayşe Gül Altınay, şu anda Türkiye’de bir kaç milyon kişinin Müslümanlaştırılmış Ermenilerin çocukları, torunları, yeğenleri, gelinleri, damatları olarak hayatlarını sürdürdüğünü söylemişti. “Kılıç Artıkları” kitabının yazarı Laurence Ritter da Agos gazetesine verdiği röportajda Müslümanlaştırılmış Ermeni sayısının net olmadığını ifade etmişti: “Buna dair bir şey söylemek istemiyorum. Zira büyük bir soru işareti bu. Kimi sayıyoruz? Büyükannesi Ermeni olanı mı? Onun torunlarını mı? Yoksa gizli Ermenileri mi? Bilmiyorum, ben sayamıyorum. Hem benim için önemli olan bu değil. Ben daha çok bu insanların kendilerini nasıl tanıttıklarına bakıyorum. Hrant Dink bir ilâ üç milyon arasında insan olduğunu varsayıyordu. Eğer büyükanneleri ve onların torunlarını sayarsak elbette haklıydı.”

[stream provider=youtube base=https://www.youtube.com/watch?v=IS_YLz2zgpE&feature=player_embedded= embed=false share=false width=640 height=360 dock=true controlbar=over bandwidth=high autostart=false responsive=16:9 /]

http://www.cnnturk.com

 

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert